2026. 01. 02. 09:44 » interjú » U2512
szöveg: Underworld
» fotó: Pintér Judith
Witchthrone
Bencsik Gábor dobos
„Két új dallal készülünk, az egyikhez a napokban droppol videóval az NMC Youtube-csatornán! Mindkét dal szerepel majd az új kislemezen.
Sok szempontból nehéz év volt, aminek a vége úgy alakult, hogy négyen maradtunk. Egy kicsit másabb hangulata lesz a koncertjeinknek Gomez nélkül, de próbálunk helyet állni és egyenlőre nem keresünk senkit helyette. Árpi vette át a front szerepet gitár mellett. 2026 elején szeretnénk kiadni a fent említett EP-t, szeretnénk videókat készíteni a dalokhoz, és kicsit szélesíteni a spektrumot azzal, hogy koncertek terén nyitunk a környező országok felé. Egészen jövő és decemberéig vannak lekötött bulik itthon is, így a további panaszkodás helyett megyünk előre…
Sajnos semmi izgalmas nem jut eszembe azon kívül, hogy két éve már voltunk a Stagedivingon, és nagyon jól éreztük magunkat!”
As Karma Brings
Mihalik Dávid gitáros
„A szokásos karmás hangulat mellett van egy dal, ami eddig egyszer szólalt meg élőben és még kiadatlan. Ezt a dalt is biztosan eljátszuk a Stagedivingon is! Az elmúlt évben koncertezgettünk,jártunk vidéken, fesztiválon és a fővárosban is, mindegyik tök jól sikerült.
A jövő évre is vannak tervek, de ez még a jövő zenéje!
2020-ban játszottunk már a Stagediving Fesztiválon, és ahogy emlékszünk, nagyon nagy buli volt. Idén sem lesz ez másképp!”
Red Swamp
Kovács Greg énekes
„Már finisben van az új, negyedik nagylemez, úgyhogy arról megmutatunk egy-két eddig eldugott dalt. Van köztük egy új magyar-nyelvű is, egyelőre SIXXX munkacímmel, meg egy tehervonat, aminek Peace and Hate a címe, mindkettő elég jól mutatja az irányt amit idén felvett a zenekar: Súly súly hátán.
Elég jó évünk volt, rendeztük sorainkat, nagy sikerrel kimaxoltuk a görög-magyar stoner barátságot (idén három görög bandával játszottunk együtt: Planet of Zeus, Khirki, Godsleep), megjelent három új dal, köztük az első magyar nyelvű (Takarodó), ami elég nagyot megy azóta is.
A Nyolcas Műhelyben Fehérváron, amikor Greget nyakába vette Bulcsú barátunk egy dal erejéig, végre a frontemberünk is átélhette, hogy milyen magasról hallgatni a mocsarat – hangos. De koncert közben inkább a közönség között találsz meg minket, mint fölöttük.”
Beerzebub
Bogyó Ádám énekes
„Mi az a zenekar vagyunk, aki 200%-on van tervekkel, mert ebből ha 15%-ot meg tudunk valósítani, akkor ünnep van. Nyilván most is készültünk csomó mindennel fejben, meglátjuk mi jön össze. Próbálunk egy masszív szettet rakni és ha minden jól megy, egy vadiúj dal is megjelenik addig!
Az évünk elég zűrös volt, a Downset elvitte a két harmadát felkészüléssel és a turnékkal, aztán az őszi koncerteket folyamatosan beugró tagokkal hoztuk le, betegségek és egyéb gondok miatt, de jövőre ezeket már magunk mögött tudjuk hagyni, és ami idén hendikep volt azt előnyre fordítani!
Idén már zsinórban a negyedik alkalommal játszunk a feszten, ebből második alkalommal a nagyteremben, szóval remélem, most is olyan elánnal lehet szörfölni a tisztelt publikumon, mint tavaly! A fővárosi beerzebulik közönsége mindig csodásan aktív, szóval jómagam minden koncerten szörfözök egy párat a tisztelt publikumon! Ezúttal lehet rendezünk egy szörfbajnokságot, ha már a feszt név kötelez.”
Heedless Elegance
Erős Mátyás basszusgitáros
„Néha fejtörést okoz hogyan húzzunk még egy lapot a következő koncertre, ezért arra gondoltunk, hogy idén hozunk nektek egy vendégzenészt, akit nem túlzás sztárvendégnek hívni, és ez egy elég erős kollab lesz. Jöhetnek kommentben a tippek, hogy ki lehet az.
Csak egy pár bulink volt az évben, viszont azokon nagyon sok kedves barátunkkal–rajongónkkal találkoztunk, ami nagyon jó érzés. Talán már néhányan tudjátok, hogy dolgozunk pár új számon, és abból az egyik már célegyenesben van. Azt megígérhetem, hogy okozunk majd vele néhány felhúzott szemöldököt meg ökölbe szorult arcot.
Stagedivingban idáig még nem volt szerencsénk, de szeretném megragadni az alkalmat, hogy meghívjam a vállalkozószelleműeket egy hasasugrásra!”
Satelles
Bali Dávid basszusgitáros
„Igen, januárban jelenik meg újra, felturbózott hangzással és lemezborítóval a tíz éve megjelent debütalbumunk. Így a koncert javarészt ennek a megidézéséről fog szólni.
2025 főleg az Arcadia nevű EP-nk megjelenéséről szólt, ami egyben az első bakelitmegjelenésünk is. Kilenc országban adhattunk idén húsz koncertet. Játszhattunk olyan kedvenceinkkel, mint a Love Letter vagy az Atreyu, a dalaink Spotify és Apple playlistekbe is bejutottak, az EU-turnénkat pedig megörökíthettük egy videóval is. 2026-ban a Stagediving után főleg az új dalok írásával fogunk foglalkozni.
A januári eseménytől várjuk, hogy elszabaduljon a pokol!”
Archaic
Erdélyi Péter énekes/gitáros
„Kicsit szanaszét vagyunk időben és térben is mostanában, volt tervben sok minden, pl új dal is, a háttérvetítések megújítása, de hogy ebből mi jön össze az még kérdés, az biztos, hogy lesz pár nagyon rég vagy nagyon ritkán játszott dal a mostani szettben.
Az év első fele a koncertekről szólt, lenyomtuk életünk első igazán hosszabb EU turnéját a Gorgoroth vendégeként, majd nyártól beindult egy intenzív demózási fázis az új dalokkal, hét-nyolc dal gyakorlatilag megvan és még gyűlnek szépen. Egy új számmal mindenképp ki fogunk jönni a jövő év első felében, illetve szeretnénk a demókat is végleges, lemezes formába önteni a tavasz során, hogy aztán mielőbb megjelenhessen már a rég várt a negyedik lemez.
Nem igazán jellemző a klasszik színpadról ugrálás nálunk sajnos, vagy szerencsére. (nevet) Olyan megesik főleg kisebb klubokban, hogy egy-egy kaotikusabb moshpit alatt néhányan bezúgnak a színpadra, és viszik magukkal a miki állványt vagy a tápkábelt, de ez minden.” (nevet)
Splitleaf
Rózsa Adrián basszusgitáros
„A fesztiválra még a régi szettünkkel érkezünk annyi változtatással, hogy játszani fogunk egy új kiadatlan dalt, amit ezidáig csak a Within Destruction-ös bulin adtunk elő, ami szintén a dürer kertben került megrendezésre.
Merch ügyileg viszünk egy csomó újdonságot, illetve tervezzük oda is vinni a jótékonysági pólóinkat amivel az Eszkuláp Állatvédő egyesületet szeretnénk segíteni.”
Eléggé mozgalmas évünk volt. Rögtön az évet két lazarvsos bulival indítottuk, aminek gyümölcseként az idei éven mi kísérjük őket az ország számos pontjára a hazai körútjukon. Idén játszottunk először a Dürer Kertben a Within Destruction előtt, a Barba Negrában a Stay Brutal fesztiválon, az Akvárium Klubban az Omega Diatribe és a Beton előzenekaraként, illetve több kisebb nagyobb vidéki rendezvényeken. Jelenleg gőzerővel készülünk a turnéra. Lesznek ugye új merchek, új dalok illetve egy új klippel is készülünk.
Jelenleg nincsen, majd most reméljük, hogy lesz! Amit garantálunk, hogy kellő képpen megmozgatjuk majd azokat akik elnéznek ránk.”
Nova Prospect
Kiss József gitáros és Besnyő Gabriella énekes
Kiss József: „A 2026-os stagedivingos setlist abból a szempontból lesz különleges, hogy egyszerre fogja tartalmazni a legújabb dalainkat és a nosztalgia jegyében az idén tízéves Szemben az óriás lemez jópár tételét, köztük olyat is, amit nagyon ritkán játszunk élőben.
A 2025-ös év főleg a jubileumok jegyében telt, áprilisban hazai pályán, Kecskeméten ünnepeltük a 18. születésnapunkat, szeptemberben pedig a már említett Szemben az óriás lemez tízéves jubileumát az A38 Hajón, ahol a teljes lemezanyagot eljátszottuk elejétől a végéig. A háttérben gőzerővel dolgozunk az ötödik nagylemezünkön, amit 2026. második negyedévében tevezünk majd kihozni, emelett tavasszal jópár vidéki koncert is várható a Your Last Steps társaságában.”
Besnyő Gabriella: „Egy időben állandóan rávetettem magam a közönségre – saját koncert közben persze. (nevet) Azt hiszem nagyjából hozzá is voltak szokva, hogy egy-egy dal alatt számítaniuk kell az érkezésemre.
Viszont egy alkalommal kissé elsiettem az ugrást, és nem hagytam nekik elég időt, hogy szabaddá tegyék az üdítőikkel és ásványvízzel teli kezeiket, így konkrétan egyetlen emberke tudott elkapni (amit azóta is emleget, és baromira unom, haha!), ami valljuk be nem egy életbiztosítás. Persze aztán megérkeztek a többiek is, és körbehordoztak, de tény, hogy így elég muris volt az egész. Gyakran kérdezték tőlem, hogy nem félek-e ugrás közben. Hát.. azt hiszem, a fenti példából is látszik, hogy nem eléggé.” (nevet)
Killersick
Schönwald Márk énekes/gitáros
„A 2026-ban megjelenő albumunkról fogunk sok dalt játszani, amit már nagyon várunk. A többi meg majd alakul, mindig koncert közben kapunk inspirációt. (nevet)
Októberben elkezdtük felvenni a debütáló nagylemezünket, ami tíz dalt fog tartalmazni, brutál sok meló… de már nagyon várjuk hogy kiadjuk! Nagyon király volt külföldi fesztiválokon játszani, most voltunk Ausztriában is, imádtuk!Következő nyáron pedig ismét Ausztriában játszunk egy underground metal feszten, na meg jön az album…!
Á, majd most lesz! Első alkalmunk ezen a feszten, pizzaparti lesz! Januárban tala!”
_____
A cikk eredetileg az Underworld magazin 2025. decemberi számában jelent meg.
TARTALOM VÁSÁRLÁSAz Underworld magazin 2025/12. számából.
Január 9-én a Dürer Kert két termében kerül megrendezésre a huszonkettedik Stagediving Fesztivál. Az este során fellépő zenekarokat az aktuális történésekről, az évnyitó koncerten hallható újdonságokról, és saját stagedivingos/színpadmászós sztorikról kérdeztük.


megtekintés » witchthrone, as karma brings, red swamp, beerzebub, heedless elegance, satelles, archaic, splitleaf, nova prospect, killersick
Moorcock–Blondel–Recht–Poli:
ELRIC – 1. A rubin tónus
Emlékszem, milyen nagy hatással volt rám anno, mikor először olvastam Elric kalandjait, legalábbis azt a kettőt, ami nálunk megjelent (Melibonéi Elric – 1993, Az igazgyöngy erődje – 1996). Michael Moorcock nagyon jól ír (nagy kedvencem még tőle a Harcikutya), a már-már ponyva...
kritika
LEX LEGION:
Lex Legion
„Ha valami úgy néz ki, mint egy kacsa, úgy úszik, mint egy kacsa, és úgy hápog, mint egy kacsa, akkor az egy kacsa.” Így szól a mondás, ami elsőnek eszembe jutott King Diamond zenekarának az egykori komplett hangszeres szekcióját felvonultató Lex Legion debütáló albumának vég...
kritika
SAINT AGNES:
Your God Fearing Days Are About To Begin
Poppy zenei pálfordulása és hirtelen jött népszerűsége metalos körökben sokakat meglepett, de el kell fogadnunk, hogy felnőtt ismét egy korosztály, akik igénylik a durvább zenéket, de nem valószínű, hogy azt 60-70 éves szőrös vénemberek lemezein fogják először keresni. Igeni...
kritika
ERIK GRÖNWALL:
Bad Bones
Erik szimpatikus srác, a története pedig mesébe illő! A Swedish Idolból szinte egyenes út vezetett a hard rock színtér egyik legjobb, szintén svéd csapatába a H.E.A.T.-be, de az igazi nagy durranása az volt, amikor életet lehelt az akkor már sok-sok éve nyűglődő Skid Row-ba, és e...
kritika